در این مقاله قصد داریم درباره تاریخچه لوگو کوکا کولا صحبت کنیم ، کوکا کولا نوشابه گازدار که طرفداران بسیار زیادی دارد و در کشورهای مختلف جهان در حال فروش می‌باشد ، کوکا کولا محصولی از یک شرکت در کشور آمریکا می‌باشد ، حالا به سراغ لوگو شرمت بزرگ کوکا کولا برویم.

لوگو کوکا کولا

یکی از بزرگترین برندهای جهانی برند کوکا کولا می‌باشد و لوگو در دویست کشور در سر تا سر جهان به چشم می‌خورد ، در سال‌های اخیر در نظر سنجی‌های متعدد آن را به عنوان برترین و محبوب‌ترین برند و یکی از برندهای قابل اعتماد در جهان می‌شناسند .

اما قبل هر چیزی بررسی کنیم چرا نام این برند تجاری کوکا کولا گذاشتند و دلیل بر انتخاب این نام چه بوده است ؟

دکتر جان اس پمبرتون تولید کننده نوشابه‌های کوکا کولا است ، از آنجایی محصولات او برگرفته از کوکائین و عصاره کافئین دانه کولا بود جناب دکتر جان اس پمبرتون تصمیم گرفت نامی را برای کافی کولا انتخاب کند که این نام ترکبی از نام‌های کوکائین و دانه کولا باشد پس نام کوکا کولا انتخاب کرد.

آرم کوکا کولا ،کوکا کولا

آرم کوکا کولا

آرم کوکا کولا در سال‌های مختلف

اما کوکا کولا هم مثل بسیاری از برندهای معروف با گذر زمان آرم خود را تغییر داد که بعضی از این تغییرات یک تغییر کلی بوده است و بعضی هم تغییرات جزئی که در ادامه مطلب قصد داریم آنها را مورد بررسی قرار دهیم.

لوگو سال‌ 1886

در سال 1886 اولین لوگوکوکا کولا طراحی شده است که این لوگو دارای یک فونت بسیار ساده می‌باشد و که بین کلمات کوکا و کولا یک خط تیره قرار داده شده است که این لوگو در سال 1890 تغییر داده شد این تغییر یک تغییر کلی نبود بلکه یک تغییر جزئی در فونت آن بود که همین تغییر واقعا لوگو را به یک لوگو زیبا و منحصر به فرد تبدل کرده است .

لوگو سال 1900

در این سال باز هم لوگو کوکا کولا تغییر کرده است اما نه یک تغییر جزئی بلکه یک تغییر کلی ، طراحی این لوگو به شکل مربعی شکل بود و این مربع علاوه بر نام تجاری که بر روی آن ثبت شده بود دارای طرح‌های بسیار زیبایی می‌باشد.

آرم سال 1905

اما درسال 1905 باز هم آرم شرکت جهانی کوکا کولا تغییر کرد و به همان شکل ساده حالت نوشتاری با فونتی زیبا تغییر کرد وهمین حالت نوشتاری باز هم در سال 1940 کمی تغییر کرده است.

آرم کوکا کولا در سال 1950

آرمی که در این سال برای کوکا کولا طراحی شد دارای پس زمینه قرمز رنگ  است که دلیل استفاده از این رنگ را ارتباط  تصویری که کلمه کوکا کولا در پس زمینه قرمز رنگ با رنگ سفید نوشته شده است.

لوگو سال 1969

لوگو کوکا کولا  یک طراحی مربعی شکل که به صورت یک جعبه قرمز رنگ طراحی شده است ، در جعبه قرمز اسکایپ کوکا کولا با موجی به رنگ سفید طراحی شده است اما این لوگو ، لوگو نهایی کوکا کولا نمی‌باشد و باز هم در سال وباز هم در سال 1985 لوگو جدیدی برای کوکا کولا طراحی شده است که این لوگو حالت نوشتاری دارد و به رنگ قرمز می‌باشد و باز هم در سال 1987 لوگو جدیدی طراحی شد که لوگو 1987 ترکیبی از لوگوهای سال 1985 و سال 1965 می‌باشد اما در سال 1993 شاهد یک تغییر کلی در آرم کوکا کولا هستیم که این آرم به شکل درب بطری نوشابه می‌باشد و علاوه بر نام تجاری شکل یک بطری نوشابه هم بر روی آن کشیده شده است ، در سال‌های 2003 و 2007 باز هم شاید یک سری تغییرات کلی در لوگو کوکا کولا هستیم اما به سراغ لوگو نهایی و لوگو فعلی کوکا کولا برویم ، آخرین لوگو همان لوگوی موج‌دار است .

آرم کوکا کولا ،کوکا کولا
آرم کوکا کولا

آیا لوگو کوکا کولا یک لوگو ضد اسلامی‌ است ؟

به احتمال زیاد شایعه‌هایی را شنیده‌اید که بسیاری از مسلمانان از این موضوع ناراحت هستند ، طبق تحقیقات انجام شده اگر برچسب نوشابه را به صورت برعکس به آن نگاهی بیاندازید به صورت لا محمد لا مکه خوانده می‌شود اما از طرف دیگر لوگو به همان شکل زیبا و با اسم کوکا کولا خوانده می‌شوده ، اما برخی تحقیقات نشان داده در زمان طراحی کوکا کولا بطری‌ها فلزی بوده است و اصلا برعکس لوگو از داخل بطری قابل مشاهده نمی‌باشد .

جمع‌بندی

لوگو کوکا کولا را با یکدیگر مورد بررسی قرار دادیم ، هر بار تغییراتی در لوگو صورت گرفت و در آخر باز هم به عقب باز گشت و یکی از لوگوهای منحصر به فرد را انتخاب کرده است ، با این همه تغییرات اما همه هنوز همان لوگو زیبا و معروف را می‌شناسیم ، کاربران عزیز شما با مقایسه لوگو برندهای مختلف به دلیل موفقیت تمامی  آنها پی خواهید برد و متوجه خواهید شد که اکثریت شرکت‌های موفق با لوگو منحصر به فردی که دارند در جهان معروف و شناخته شده‌اند.

 کاربران عزیز وبسایت ستاشه دیزاین برای طراحی یک لوگو منحصر به فرد کلیک کنید.