در این مقاله قصد داریم درباره تاریخچه لوگو کوکا کولا صحبت کنیم ، کوکا کولا نوشابه گازدار که طرفداران بسیار زیادی دارد و در کشورهای مختلف جهان در حال فروش می‌باشد ، کوکا کولا محصولی از یک شرکت در کشور آمریکا می‌باشد ، حالا به سراغ لوگو شرمت بزرگ کوکا کولا برویم.

لوگو کوکا کولا

یکی از بزرگترین برندهای جهانی برند کوکا کولا می‌باشد و لوگو در دویست کشور در سر تا سر جهان به چشم می‌خورد ، در سال‌های اخیر در نظر سنجی‌های متعدد آن را به عنوان برترین و محبوب‌ترین برند و یکی از برندهای قابل اعتماد در جهان می‌شناسند .

اما قبل هر چیزی بررسی کنیم چرا نام این برند تجاری کوکا کولا گذاشتند و دلیل بر انتخاب این نام چه بوده است ؟

دکتر جان اس پمبرتون تولید کننده نوشابه‌های کوکا کولا است ، از آنجایی محصولات او برگرفته از کوکائین و عصاره کافئین دانه کولا بود جناب دکتر جان اس پمبرتون تصمیم گرفت نامی را برای کافی کولا انتخاب کند که این نام ترکبی از نام‌های کوکائین و دانه کولا باشد پس نام کوکا کولا انتخاب کرد.

آرم کوکا کولا ،کوکا کولا

آرم کوکا کولا

آرم کوکا کولا در سال‌های مختلف

اما کوکا کولا هم مثل بسیاری از برندهای معروف با گذر زمان آرم خود را تغییر داد که بعضی از این تغییرات یک تغییر کلی بوده است و بعضی هم تغییرات جزئی که در ادامه مطلب قصد داریم آنها را مورد بررسی قرار دهیم.

لوگو سال‌ ۱۸۸۶

در سال ۱۸۸۶ اولین لوگوکوکا کولا طراحی شده است که این لوگو دارای یک فونت بسیار ساده می‌باشد و که بین کلمات کوکا و کولا یک خط تیره قرار داده شده است که این لوگو در سال ۱۸۹۰ تغییر داده شد این تغییر یک تغییر کلی نبود بلکه یک تغییر جزئی در فونت آن بود که همین تغییر واقعا لوگو را به یک لوگو زیبا و منحصر به فرد تبدل کرده است .

لوگو سال ۱۹۰۰

در این سال باز هم لوگو کوکا کولا تغییر کرده است اما نه یک تغییر جزئی بلکه یک تغییر کلی ، طراحی این لوگو به شکل مربعی شکل بود و این مربع علاوه بر نام تجاری که بر روی آن ثبت شده بود دارای طرح‌های بسیار زیبایی می‌باشد.

آرم سال ۱۹۰۵

اما درسال ۱۹۰۵ باز هم آرم شرکت جهانی کوکا کولا تغییر کرد و به همان شکل ساده حالت نوشتاری با فونتی زیبا تغییر کرد وهمین حالت نوشتاری باز هم در سال ۱۹۴۰ کمی تغییر کرده است.

آرم کوکا کولا در سال ۱۹۵۰

آرمی که در این سال برای کوکا کولا طراحی شد دارای پس زمینه قرمز رنگ  است که دلیل استفاده از این رنگ را ارتباط  تصویری که کلمه کوکا کولا در پس زمینه قرمز رنگ با رنگ سفید نوشته شده است.

لوگو سال ۱۹۶۹

لوگو کوکا کولا  یک طراحی مربعی شکل که به صورت یک جعبه قرمز رنگ طراحی شده است ، در جعبه قرمز اسکایپ کوکا کولا با موجی به رنگ سفید طراحی شده است اما این لوگو ، لوگو نهایی کوکا کولا نمی‌باشد و باز هم در سال وباز هم در سال ۱۹۸۵ لوگو جدیدی برای کوکا کولا طراحی شده است که این لوگو حالت نوشتاری دارد و به رنگ قرمز می‌باشد و باز هم در سال ۱۹۸۷ لوگو جدیدی طراحی شد که لوگو ۱۹۸۷ ترکیبی از لوگوهای سال ۱۹۸۵ و سال ۱۹۶۵ می‌باشد اما در سال ۱۹۹۳ شاهد یک تغییر کلی در آرم کوکا کولا هستیم که این آرم به شکل درب بطری نوشابه می‌باشد و علاوه بر نام تجاری شکل یک بطری نوشابه هم بر روی آن کشیده شده است ، در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۷ باز هم شاید یک سری تغییرات کلی در لوگو کوکا کولا هستیم اما به سراغ لوگو نهایی و لوگو فعلی کوکا کولا برویم ، آخرین لوگو همان لوگوی موج‌دار است .

آرم کوکا کولا ،کوکا کولا
آرم کوکا کولا

آیا لوگو کوکا کولا یک لوگو ضد اسلامی‌ است ؟

به احتمال زیاد شایعه‌هایی را شنیده‌اید که بسیاری از مسلمانان از این موضوع ناراحت هستند ، طبق تحقیقات انجام شده اگر برچسب نوشابه را به صورت برعکس به آن نگاهی بیاندازید به صورت لا محمد لا مکه خوانده می‌شود اما از طرف دیگر لوگو به همان شکل زیبا و با اسم کوکا کولا خوانده می‌شوده ، اما برخی تحقیقات نشان داده در زمان طراحی کوکا کولا بطری‌ها فلزی بوده است و اصلا برعکس لوگو از داخل بطری قابل مشاهده نمی‌باشد .

جمع‌بندی

لوگو کوکا کولا را با یکدیگر مورد بررسی قرار دادیم ، هر بار تغییراتی در لوگو صورت گرفت و در آخر باز هم به عقب باز گشت و یکی از لوگوهای منحصر به فرد را انتخاب کرده است ، با این همه تغییرات اما همه هنوز همان لوگو زیبا و معروف را می‌شناسیم ، کاربران عزیز شما با مقایسه لوگو برندهای مختلف به دلیل موفقیت تمامی  آنها پی خواهید برد و متوجه خواهید شد که اکثریت شرکت‌های موفق با لوگو منحصر به فردی که دارند در جهان معروف و شناخته شده‌اند.

 کاربران عزیز وبسایت ستاشه دیزاین برای طراحی یک لوگو منحصر به فرد کلیک کنید.